Ave Maria

Ave Maria — католицька молитва, звернена до Діви Марії – привітання архангела Гавриїла під час Благовіщення (канонізована у ХVІ ст.). У православній традиції переклад – “Богородице, Діво, радуйся”.

Традиційна форма музичного втілення гімну у ХVІ – ХVІІ ст. – багатоголосний мотет a cappella з розвиненою поліфонією, найчастіше імітаційного складу. Із тексту використовувалася лише початкова фраза, мелодія на ці слова відігравала роль cantus firmus. Найвідоміші мотети на текст Ave Maria належать Ж. Депре та Я. Аркадельту. Такі твори співали під час католицької служби у дні свят, що вшановували Діву Марію.

У ХІХ – ХХ ст. твори з назвою Ave Maria стали різноманітнішими у жанровому плані, вийшли з-під католицького ритуалу, стали світськими, почасту їх писали на новий, не канонічний текст, із якого залишалося лише звернення до Діви Марії. Відомі Ave Maria Ф. Шуберта, Й. Баха-Ш.  Гуно, Л. Керубіні, за жанром – це арії для голосу з інструментальним супроводом. Один із ранніх зразків гомофонно-гармонічного втілення традиційного тексту – Ave Maria Д. Бортнянського для 2-х жіночих голосів у супроводі струнних інструментів і двох валторн.

Ф. Шуберт. Ave Maria.
Виконує Л. Паваротті.

І. Щербаков"Ave, Maria"