Тропар

Тропар – короткий піснеспів, складений на честь свята чи святого, в якому коротко викладається суть свята чи особливі (визначні) події земного життя святого. Співається на Всенощній та Літургії.

Історично тропар був вихідним елементом православної гімнографії; спочатку – це короткий приспів до певних місць літургійного співу, що був введений в IV столітті як своєрідний музично-поетичний коментар до священного тексту, словесна ікона події Священної історії чи життя святого. Поступово тропар еволюціонував у особливий тексто-музичний жанр.

З точки зору ритміки тропар завжди вбудовувався в готові музично-ритмічні і смислові “гнізда” (у складі канону, кондака, акафіста). У свою чергу він міг служити моделлю (зразком), називаючись у цьому випадку ірмосом, за мелодійної формулою якого будувалися ікоси, тобто строфи, одноманітні за кількістю складів у відповідних віршах.

Найдавніший та найвідоміший тропар – “Свєтє тихий” (греч. Φῶς ἱλαρόν), який співають на вечірні. Ще один відомий тропар – на честь Воскресіння Христового “Христос воскрес із мертвих”.

Тропар Воскресний. Глас 1. Розспів Києво-Печерської Лаври.
Виконує Чоловічий хоровий ансамбль “Боян”, диригент Б. Антків.