Антифон
Антифон (грец. αντιφωνος – такий, що звучить у відповідь) – наспів, який виконується почергово двома хорами або солістом і хором. Вважається, що походження антифону пов’язано з давньогрецькою трагедією, у якій хор найчастіше ділився на два півхори. Принцип антифону здавна застосовували у культовій практиці східних народів. Уведення його до християнського богослужіння пов’язують з іменем антиохійского єпископа Ігнатія Богоносця (2 ст.). У Європі поширився спочатку в Італії, пізніше став одним із важливих ранньохристиянських наспівів у європейських країнах. Зазвичай у антифонному співі чергувалося звучання чоловічого та дитячого хорів.
Антифоном також називають жанр літургійних піснеспівів, який виконуються хором у формі діалогу. Антифони – священні пісні-псалми царя Давида, які співаються поперемінно на обох клиросах. Виконуються під час Літургії.
У католицькому богослужінні антифон – це рефрен, виконуваний до й після псалма або євангельської пісні. Антифони, як стверджував Ігнатій Антиохійський, відтворюють спів янголів на славу Божу. Він увів цей вид співу у богослужіння.
Типи антифонів.
• Антифони кафізми — так називають частини кафізм Псалтиря, оскільки статут вимагає співати вірші кафізм поперемінно двом ликам (образам) святих;
• Антифони зображальні — із псалмів 102 і 145, співаються під час літургії після великої єктенії;
• Антифони повсякденні — складаються із псалмів 9, 92 і 94 та співаються замість Блаженних і зображальних псалмів у певні дні;
• Святкові антифони — співаються в двунадесяті свята. Святкові антифони літургії складені з віршів різних псалмів, відповідно до змісту свята. Ці вірші псалмів чергуються або з особливими приспівами, “Молитвами Богородиці” і “Спаси нас, Сину Божий”, або з тропарем самого свята.
• Антифони степенні — ранкові недільні антифони, складені, імовірно, святим Іоаном Дамаскіним щодо 15 псалмів (від 119 до 133), які співали паломники при вході до Єрусалимського храму. Це співи аскетичного змісту, в них йдеться про очищення душі й позбавлення її від пристрастей і гріха. Співаються на особливий наспів. До кожного приєднано в кінці прославляння Святого Духу.
Антифон Літургії “Благослови, душе моя Господа”. Музика М. Шуха. Виконує Національна академічна капела України “Думка”, диригент Є. Савчук |