Літургія

Літургія (грец. λειτουργία — “служіння”, “спільна справа”) — традиційна назва служби Божої у православній та греко -католицькій церквах, а точніше — богослужіння з приношенням Святих Дарів.

Свята Літургія займає в згаданих церквах центральне місце: її основою є святе таїнство євхаристії, оскільки в християнській традиції прийнято вважати, що встановив євхаристію та виконував її сам Ісус Христос — і відтоді церква її постійно практикує. Божественна Літургія складається з Проскомідії (приготування Святих Дарів); Літургії Оголошених (на ній могли бути присутніми люди, які тільки готувались до Хрещення, тобто проходили катехизичне повчання — “оголошення в вірі”; у Римо- та Греко-католицькій церквах ця частина Літургії називається Літургією Слова); Літургії Вірних (головна частина Божественної літургії, на якій відбувається Причастя; у Католицьких Церквах – Літургія Жертви).

Піснеспіви Літургії оголошених

1. Велика єктенія.

2. “Благослови, душе моя, Господа” – перший антифон із псалма 102.

3. Мала єктенія.

4. “Хвали, душе моя, Господа” – другий антифон із псалма 145.

5. “Єдинородний Сину” – пісня Ісусу Христу.

6. Мала єктенія.

7. “У Царстві Твоїм” – третій антифон.

8. “Прийдіть, поклонімося”. Тропарі і кондаки.

9. Трисвяте (“Святий Боже”).

10. Сугуба єктенія.

Піснеспіви Літургії вірних

1. “Іже херувими” – Херувимська пісня.

2. Прохальна єктенія.

3. Символ віри.

4. Євхаристійний канон: “Милість миру”, “Тобі співаємо”, “Достойно є”.

5. Прохальна єктенія.

6. Отче наш.

7. Єдін Свят.

8. “Відехом Світ істинний”. “Нехай сповняться уста наша”.

9. “Благословлю Господа на всякий час” – 33-й псалом.

10. Многоліття.

У Літургії за способом виконання можна виділити три основні групи співів: антифони, респонсоріі, гімни. До першої групи (“антифони”) належать пісні, які виконуються поперемінно двома хорами. До другої групи (“респонсоріі”) – спів діалогічного характеру (від лат. Responsum – відповідь), це діалог священнослужителів та хору, читця і хору: всі ектенії (велика, сугуба, дві прохальні, малі тощо), прокімен і алілуарій, де читець вимовляє вірші псалма, а хор (або два хори) поперемінно повторюють весь час перший, початковий вірш. До гімнів належить більшість піснеспівів Літургії вірних (“Херувимська пісня”, “Символ віри”, “Достойно є”, “Отче наш” та ін.).

І. Небесний. “Достойно є” з Літургії.
Виконує Чоловічий хоровий ансамбль “Боян”, диригент Ю. Курач.