Вербицький Михайло

Вербицький Михайло (1815-1870) – композитор, диригент, священик, громадський діяч, автор гімну України “Ще не вмерла Україна” на сл. П. Чубинського.

М. Вербицький – перший видатний представник західноукраїнської професійної музики, засновник так званої “перемишльської школи”, до якої окрім нього музикознавці включають І. Лаврівського та В. Матюка.

Освіту композитор здобув у дяко-вчительській школі у Перемишлі, а згодом у Львівській духовній семінарії, що була одним із найвідоміших культурних і освітніх українських центрів. У 1850 р. став священиком.

До музичного мистецтва М.Вербицького залучив чеський педагог А. Нанке, під керівництвом якого він отримав глибокі знання з музичної теорії та композиції опанував мистецтво хорового співу, згодом для поглиблення музичної освіти композитор брав приватні лекції в органіста католицької кафедри Ф. Лоренца.

Духовна музика композитора представлена такими творами:

- греко-католицькі літургійні твори – “Ангел вопіяше”, “Єдин Свят”, “Алілуйя”, “Іже Херувими” та інші;

- повна Літургія на мішаний хор (1847).

М.Вербицький цікавився театральною музикою (від часів створення театру “Руська бесіда” на початку 60-х років ХІХ ст.). Він написав музику до понад 20 вистав, серед яких найвідоміші: “Верховинці”, “Козак і мисливець”, “Проциха”, “Жовнір-чарівник” та ін.

Нині духовні твори М. Вербицького звучать у виконанні найкращих хорових колективів України: камерного хору “Легенда” (диригент І. Циклінський), камерного хору “Київ” (диригент М.Гобдич) тощо.

1 М. Вербицький. “Херувімська пісня №1”
Виконує Камерний хор “Легенда”, диригент І. Циклінський
2 М. Вербицький. “Ангел вопіяше”
Виконує Камерний хор “Легенда”, диригент І. Циклінський