Березовський Максим Созонтович
Березовський Максим Созонтович (1745-1777) – український композитор-класик, диригент, співак.
Значну частину життя М. Березовський був за межами України. Драматичні обставини життя не дозволили йому повною мірою реалізувати свій творчий потенціал. Проте духовна і світська музика композитора – визначне мистецьке явище: його хорові концерти (разом із концертами Д. Бортнянського) демонструють новий класичний етап розвитку жанру.
Освіту М. Березовський здобув у Глухівській музичній школі та Києво-Могилянській академії. Згодом у 1758 році переїхав до Петербурга, де його було зараховано співаком до трупи придворного театру та Придворної співацької капели. Впродовж 1769-1773 рр. навчався в Італії, у Болонській філармонічній академії. Здобув звання maestro di musica, став членом Болонського філармонічного товариства. Після повернення до Петербурга, не знайшовши застосування своїм творчим силам, пішов із життя.
Творча спадщина композитора довгий час вважалася майже повністю загубленою. В останні десятиліття відбулося справжнє відродження музики М. Березовського, було віднайдено значну кількість його духовних і світських творів.
Наразі, у творчому доробку митця відомі: опера “Демофонт”, Соната для скрипки і чембало, сонати для клавесину, симфонія До мажор та ін. Духовні твори М. Березовського: “Літургія св. Іоанна Златоустого”, духовні концерти “Не отвержи мене во время старости”, “Отригну серце”, “Милость и суд воспою”, “Слава в вышних Богу”, причасні вірші.
Вершиною творчості М. Березовського вважається лірико-драматичний 4-частинний хоровий концерт “Не отвержи мене во время старости”, написаний на текст окремих строф 70-го псалма. Концерту притаманна тематична цілісність, ознаки монотематизму та класичне поєднання народнопісенних елементів із західноєвропейською поліфонічною технікою.
Читайте про М. Березовського на сайті “Наша парафія”
Ковалев К. “Болонский академик по прозвищу „Русский“. М.С. Березовский”
1 М. Березовський. Причасний вірш “Блажени яже избрал” |
2 М. Березовський. Піснеспіви “Літургії” “Приидите, поклонимся” |
3 М. Березовський. Піснеспіви “Літургії” “Трисвятое” |
4 М. Березовський. Піснеспіви “Літургії” “Чашу спасення” |
5 М. Березовський. Хоровий концерт “Не отвержи” У виконанні хору ім. Б. Лятошинського. |
М. Березовський. Концерт “Не отвержи…”.
Виконує чоловічий хор Подвір’я Свято-Троїцької Сергієвої Лаври у Москві (регент – В. Горбик)