Сильвестров Валентин Васильович

Сильвестров Валентин Васильович (народ. 1937 р.) – видатний український композитор, народний артист України (1989), лауреат Державної премії ім. Т.  Шевченка. Нагороджений орденами “За заслуги” ІІІ ступеню (1997), Ярослава Мудрого V ступеня (2007). Почесний доктор honoris causa Національного університету “Києво-Могилянська академія“ (2011).

Музичну освіту здобув у Київській державній консерваторії за фахом композиція (клас Б. Лятошинського).

У 1960-ті роки В. Сильвестров увійшов до складу творчої групи “Київський авангард”, представники якої орієнтувались на нові стильові течії, сучасні композиторські техніки західноєвропейської музики. Композитор засвоїв та використовував в своїх творах додекафонію, алеаторику, сонористику. У 1970-ті роки стиль В. Сильвестрова наблизився до постмодернізму. Свою власну стилістику композитор визначає як “метамузику”. Його найвідоміші твори: симфонія для фортепіано та оркестру “Метамузика”, вокальний цикл “Тихі пісні”, симфонія “Спектри” тощо.

Музика В. Сильвестрова здобула визнання на міжнародних фестивалях сучасної музики ще з 1960-х років. Його твори виконуються провідними музикантами сучасності (серед них – Б. Мадерна, Г. Кремер, А. Любімов, І. Монігетті, А. Рудін, Г. Рождественський та ін.), друкуються у головних видавництвах Заходу, насамперед у “Беляєва-Петерса“.

Духовні твори композитора: “Реквіем для Лариси” на канонічні латинські тексти та вірші Т. Шевченка у 7-и частинах для мішаного хору; “Диптих” (“Отче наш” і “Заповіт” на сл. Т. Шевченка). Духовні пісні: “Херувимська”, “Псалом Давидів”, “Пасхальний псалом”; Присвята Григорію Сковороді: “Псалом”, Алілуя; “Чотири духовних пісні”; Два псалма Давида: “До Тебе, Господи, взиваю я”, “Господь – то мiй Пастир”.

Читайте:

Чекан Ю. Спів, запозичений у світу

В. Сильвестров “Отче наш” (фрагменти “Диптиху”).
Виконує камерний хор “Київ”. Диригент М. Гобдич

В. Сильвестров “Богородице, Діво, радуйся” (друга частина композиції “Чотири духовних пісні”).
Виконує камерний хор “Київ”. Диригент М. Гобдич