Кошиць Олександр Антонович

Кошиць Олександр Антонович (1875- 1944) – геніальний український хоровий диригент, видатний композитор, науковець, музикознавець, кандидат богослов’я, один із фундаторів української професійної музичної школи.

Навчався у Київській духовній семінарії, згодом вступив до Київській духовної академії, де очолив студентський хор. Здобувши науковий ступінь кандидата богослов’я та отримавши диплом Академії, О. Кошиць розпочав учительську діяльність. Відчуваючи великий потяг до музики, зокрема до композиції, митець перейшов на роботу до Музично-драматичного інституту Миколи Лисенка, де вів клас хорового співу і водночас навчався в класі композиції проф. Любомирського. Згодом О. Кошиць очолив засноване М. Лисенком Товариство “Боян”, керував Хором студентів Київського університету св. Володимира, з яким об’їздив чи не всю Україну.

У 1912 р. М. Садовський запросив О. Кошиця на посаду диригента свого театру, де він ставить опери М. Лисенка, Д. Січинського, П. Масканьї та ін., пише музику до п’єс “Дай серцю волю, заведе в неволю” М. Кропивницького, “Казка старого млина” С. Черкасенка та ін. В 1916 р. О. Кошиця запрошує Київська опера, а вже через рік Центральна Рада обирає його музичним представником Театрального і Музичного Комітету. У 1919 р. за пропозиції С. Петлюри О. Кошиць створив хорову капелу і виїхав з нею у світове турне. Виступи капели, як свідчать сучасники, були тріумфальними. До України композитор не повернувся, залишившись жити в Америці, де він керував українськими церковними хорами, писав хорові твори та обробки народних пісень.

О. Кошиць активно працював у сфері церковної музики, збагачуючи церковний репертуар мелодіями сільських дяківських наспівів, співпрацюючи на початку 20-х років з М. Леонтовичем та К. Стеценком. Саме в цей період з’явився духовно-музичний цикл композитора — “Літургія св. Іоанна Золотоуста” та десять українських релігійних кантів. Інші духовні твори композитора створено пізніше в еміграції, серед них є зразки високого художнього рівня, як-от “Догмати знаменного розспіву”. Крім того, О. Кошиць, проживаючи в Америці та Канаді, започаткував разом із П. Маценком, наукове вивчення феномену українського релігійного співу.

Читайте:

Головащенко М. Олександр Кошиць і його хор як вісник світової слави української пісні

Корсун Л. Чи знаєте ви, хто такий Олександр Кошиць?

1 О. Кошиць “Трисвяте” із Літургії №3
Виконує Національна академічна капела України “Думка”, диригент Є. Савчук.
2 О. Кошиць “Херувімська пісня №3”
Виконує Національна академічна капела України “Думка”, диригент Є. Савчук.